ugandan_diaspora_social_networking_event_2015_00

Daily Monitor | NRM Primaries – List of results – Prominent Party Members Trounced!

2
Posted October 28, 2015 by Ugandan Diaspora News Team in Inside Politics ~ 5,842 views

     

The Ruling party primaries were characterized by missing names of aspirants, late delivery of voting materials, wrong consignments and violence in some constituencies. Preliminary results indicate prominent party members were trailing in the polls that had been called off twice before yesterday. Below is the partial list of results;

City Musician Daniel Kazibwe, also known as Ragga Dee, beats NRM strongman Francis Babu for Kampala Mayoral Primary Race -- Kazibwe garnered 16,816 votes against Babu's 8,802.

City Musician Daniel Kazibwe, also known as Ragga Dee, beats NRM strongman Francis Babu for Kampala Mayoral Primary Race — Kazibwe garnered 16,816 votes against Babu’s 8,802.

BUSHENYI DISTRICT
LCV results
Jaffari Basajjabalaba 28097 (Winner)
Peter Rwakifari 22219
Abius Magwane 10490
Woman MP
Karooro Mary Okurut 32083(Winner)
Mary Kabesiime Babiiha 23777
Kamanzi Francisca Galla wine 1373
Mirembe Racheal 1473
Juliana Nyabuhara Kitunga 2557

Municipality mayor
Karasi Emmanuel 2953
Byaruhanga Richard 5024(Winner)
Byaruhanga Pison Dubai 3338
MP Bushenyi-Ishaka municipality
Arinda Gordon Cowboy 5970(Winner)
Willis Bashaasha 5097
Jannefer Musoke 377

MP Igara East
Andrew Martial 12049(Winner)
Mawanda Micheal 11528
Ruhonoka Mugizi Benon 376

MP Igara West
Muhanguzi Umar 5433 (Winner)
Twazagye Naboth 378
Tumutegyereize Onesmus 190
Asingura Tarsisio 1629
Dr. Abel Mucunguzi 3257
Prof.Bazana Kabwegyere Tarsis 15178
Raphael Magyezi 19992(Winner)

Winners in Teso region
BUKEDEA DISTRICT
Bukedea County MP: John Bosco Ikojo
Woman MP: Rose Okullu Akol
Kachumbala County: Patrick Isiagi Opolot

KUMI DISTRICT
Kanyumu: Ismail Orot
Woman: Monicah Amoding

NGORA DISTRICT
Ngora County: David Abala
Woman: Jacqueline Amongin

SERERE DISTRICT
Serere County: Patrick Okabe
Kasilo County: Tony Owany
Woman: Hellen Adoa

KATAKWI DISTRICT
Katakwi County: Peter Ogwang
Toroma: Joseph Koluo
Woman: Viola Akurut

AMURIA DISTRICT
Kapelebyong County: Johnson Malinga
Amuria County: Musa Ecweru
Orungo: Jeje Odong
Woman: Susan Amero

MUKONO DISTRICT

District woman Mp: Peace Kusasira won with 26134 votes beating Magret Nakavubu who got 21268 votes.

Mukono south constituency: Mr Johnson Muyanja Ssenyonga won with 6735 votes beating Rev. Peter Bakaluba Mukasa who got 6612 votes.

Mukono North constituency: Minister Ronald Kibuule won with 7849 votes beating Kenneth Nsubaga who got 5736 votes.

Lcv chairperson: Andrew Ssenyonga won with 33915 votes, beating Tom Johnfisher Kasenge who got 9647 votes and Musa Kigundu with 9367 votes.

Mukono municipality: Ms Fatuma Ndisaba beat Ms Esther Baroma.

Mukono mayor ship: Charles Ssemanda won Gorge Satamaria Kala.

OTHER WINNERS

Katongole Singh was decalred NRM flag bearer for Rubaga North, Kampala district.
Ms Fariidah Mpiima Mayanja won Rubaga South, Kampala.
Freddie Ruhindi won in Nakawa constituency.
Trade minister Amelia Kyambadde won for Mawokota North, Mpigi district.

Daniel Kazibwe was the winner for Kampala mayor.
Simeo Nsubuga emerged winner in the Kasanda South constituency, Mubende district.
Patrick Ogwang was declared the NRM flag bearer in Oyam North, Oyam district.
Okello Engola won in Oyam North while Ms Beatrice Lagada became the party flagbearer for Oyam woman MP.
Asia Nabisere won for Kampala Woman MP.

KYENJOJO DISTRICT
Mwenge South MP
Aston Kajara (Incumbent) 20,415
Vincent Mugisa 15,253
James Byamukama 1,777
Mwenge Central (New Constituency)
Col. Tom Butime 14,920
Paul Rwabutara 1,955
Methuselah Kasukaali 1,1073
Robert Mugume 1,696
Mwenge North
David Muhumuza (Incumbent) 8,903
Lawrence Akugizibwe 13,821
Protazi Mulimbanyi. 664
Moses Agaba 630
Robert Ainamazima 192
Gaston Maliro 578
Nzabarantuma Erick 56

Kyenjojo district woman MP
Joyce Kwebiiha 19, 342
Miriam Kesiime 9, 698
Grace Kemigisa Masiko 5,104
Lyndah Timbigamba (Incumbent) 14, 943
Juliet Kennema 4, 228
Baguma Spellanza 15, 967
Cleopatra Nabaasa-Mukama 8, 895
Helen Basemera 1, 882
Sylvia Brenda 3, 104

KASESE DISTRICT
Busongora South
Boaz Kafuda (Incumbent) 4,309
Henry Kabiriri 1562
Clement Muremba 411
Constantine Siwako 2,981
Kanex Milton Bwambale 495

Kasese municipality
Ferego Kambale 10,521
James Mbahimba (Incumbent) 5,943

Kasese Woman MP (Incumbent is Winnie Kiiza of FDC)
Jane Asiimwe Muhindo 5,4773
Jolly Kateeba Masika 4,067
Mbambu Naomi 5,620
Bukundika Peace 788
Walemba Joyce Daphne 2,007
Masika Grace 3378

Bukonzo East Constituency (Incumbent is Yokasi Bihande of FDC)
Baluku Robert 1,858
Bukombi Erastus 639
Ndyoka Isaac 217
Fred Police Businge 10,217
Mugisa Willy 330

Busongora North constituency (Incumbent is Nzhogu William of FDC)
Asiimwe Mbakania Mike 1,928
Baguma John 4,830
Kimanywenda Silas Bwamabale 3,342
Thembo Clovis 989
Rev Julius Kithaghenda 6,710
Kyetunda Elijah 3,856

Fort Portal Municipality
Alex Ruhunda (Incumbent) 4,754
Adolf Kahuma 1,811
Twalibu Birungi 318

However, full results for Kabarole, Ntoroko, Bundibugyo, Kyegegwa and Kamwenge districts are not yet released due to some irregularities, late tallying and delay of some areas that did not vote yesterday.
Compiled by Jessica Sabanao, Felix Basiime, Edison Amanyire, Enid Ninsiima, Moris Mumbere, Scovia Atuhaire, Francis Tusiime & Ruth Katusabe

Source — Daily Monitor


About the Author

Ugandan Diaspora News Team

Ugandan Diaspora News Online is an independent, non political news portal primarily aimed at serving Ugandans who work and reside outside Uganda. Our aim is to be a one stop shop for everything Ugandan and the celebration of our Ugandan heritage.

2 Comments


  1.  
    ainomukama Rocky

    fort portal municipality
    it was
    Alex Ruhunda {7241}
    Dr. Kahuma Adolf {1825}
    Twalib Birungi {405}





Leave a Response


(required)

ugandan_diaspora_social_networking_event_2015_00